Historia klubu

Klub OLKS Piast Wrocław Żerniki powstał w 1992 roku jako wspólna inicjatywa śp. prezesa Jana Krempowicza oraz kilkunastu miłośników piłki nożnej z osiedla Żerniki. W 1994 roku decyzją Prezydenta Miasta Wrocławia ludowy, osiedlowy klub piłkarski Piast zarejestrowany został jako Stowarzyszenie i przystąpił do rozgrywek organizowanych przez DZPN Wrocław.

Przez pierwsze lata Piast grał na najniższym poziomie rozgrywkowym w klasie B, zaliczając w międzyczasie krótki epizod w A Klasie. Dopiero w sezonie 2006/2007 Piast Żerniki awansował na dobre do wyższej klasy rozgrywkowej. Awans do klasy A wywalczyli między innymi tacy zawodnicy jak Marcin Kosyl, czy Roman Marchewka.

Po czterech latach spędzonych w klasie A, zespół prowadzony przez trenera Jacka Kucharskiego zdołał awansować do Ligi Okręgowej. Było to historyczne wydarzenie dla klubu. W tym momencie w szeregach żółto – czarnej ekipy kibice podziwiali takich zawodników, jak Tomasz Jaworski, Bartek Matyja czy Dariusz Gołębiewski i wielu innych, których nazwiska szeroko już znane były w środowisku dolnośląskiej piłki nożnej.

Ambicje ówczesnego prezesa Piasta sięgały jednak wyżej niż progi okręgowe. Niestety klub, nie mając wsparcia finansowego nie potrafił wznieść się na upragniony poziom. Mało tego, po kilku latach walki w klasie O, w sezonie 2014/2015 Piast spadł z powrotem do A Klasy.

W pierwszym zespole nastąpiły duże zmiany. Na stanowisku pierwszego trenera Jacka Kucharskiego zastąpił Paweł Grabowski. Zespół opuściło kilku zawodników, jednak na ich miejsce pozyskano innych. Jak się okazało, zespół zbudowany przez prezesa Krempowicza okazał się bezkonkurencyjny już w pierwszym sezonie rozgrywanym na boiskach klasy A. W ciągu całego roku Piast wygrał 24 z 26 meczów i we wspaniałym stylu powrócił do klasy Okręgowej. Czołowymi postaciami w Piaście byli między innymi Radosław Iwan, Robert Małecki czy Tomasz Kosztowniak.

Historyczny awans do IV ligi – rok 2017

W ostatnim sezonie w Piaście nastąpiły kolejne, radykalne zmiany. Przede wszystkim klub uzyskał upragniony awans do IV ligi znów imponując skutecznością. Tym razem Wrocławianie wygrali 25 z 30 meczów. Niestety, historycznego awansu nie doczekał prezes Piasta śp Jan Krempowicz. Po krótkiej walce z chorobą założyciel żernickiego klubu odszedł na zawsze pozostawiając swoje dzieło zaangażowanym w działalność klubu ludziom.

Prezes Jan Krempowicz

Klub stanął nad krawędzią. Historyczny awans był na wyciągnięcie ręki, a jednak za sterami Piasta zabrakło najważniejszego sternika. Na szczęście działacze z Osinieckiej dotarli do osoby, która od lat związana jest nie tylko z lokalnym futbolem, a mianowicie do Pana Zbigniewa Słobodziana. Mieszkający od lat na  Żernikach, doświadczony działacz i menadżer skutecznie prowadzi Piast do kolejnych sukcesów, a wizja klubu z Osinieckiej przedstawia się bardzo obiecująco.

Dziś, pierwsza drużyna Piasta rozgrywa już swój czwarty kolejny sezon na najwyższym szczeblu dolnośląskim, a więc w IV lidze, zostawiając już w pokonanym polu takie firmy jak Górnik Wałbrzych, Polonię Świdnica, czy Lechię Dzierżoniów. Rośnie w siłę również dziecięca Akademia Piłkarska Piast, której najstarsi przedstawiciele rozgrywać będą w nadchodzącym sezonie mecze na poziomie grupy wiekowej Trampkarza. Rozwija się również infrastruktura na obiekcie przy ul. Osinieckiej. Jeszcze do niedawna pozostające w sferze marzeń inwestycje związane z budową bocznego boiska, sztucznym, automatycznym nawadnianiem, czy choćby oświetleniem dziś stają się żernicką rzeczywistością.

Drugi sezon w IV lidze – 2018/2019

Szanse rozwoju sportowego na Żernikach są ogromne. Łódź sterowana przez Zbigniewa Słobodziana obrała stały, stabilny kurs, a przyszłość klubu rysuje się w różowych kolorach.